
DNS metóda (Dynamická neuromuskulárna stabilizácia)
Koncept DNS metódy je založený na princípoch vývojovej kineziológie, teda na neurofyziologických aspektoch motorického systému. Veľa pohybových chýb vzniká v prvom roku života. Ak sa pohybové programy nespustia správne, napríklad svaly na jednej strane tela sa u dieťaťa zapoja horšie ako na druhej alebo brušné svaly sa nezapoja dobre v koordinácii s chrbtovými svalmi, dochádza k jednostrannej degenerácii, guľatému chrbtu, skolióze, či iným pohybovým problémom, ktoré sa neskôr prejavia bolesťami. Ďalšie ťažkosti vznikajú následkom úrazov a jednostranným preťažovaním pri športe, chybným tréningom alebo dlhodobým sedením.
Cieľom fyzioterapeuta je pomocou DNS metódy nastaviť klienta do ideálnej centrovanej polohy v jednotlivých kĺboch a v tej následne cvičiť a stabilizovať rôzne segmenty. Cvičenie dokáže u človeka zdokonaliť dýchanie, odstrániť chybné pohybové stereotypy aj behom bežných denných aktivít, ako je sedenie za počítačom, či v aute a zlepšiť vnímanie vlastného tela.
DNS pomáha pri chybnom držaní tela u detí aj dospelých, skolióze, bolesti chrbtice, pooperačných stavoch chrbtice, artrotických stavoch, neurologických ochoreniach chrbtice, ortopedických ochoreniach a zlepšuje aj koordináciu pohybu v športe.